Šumava na podzim

29. října 2008 v 9:51
Pro fotografa snad neexistuje období, kdy by mohl sedět doma říkat si, že venku stejně není nic k focení. Zatímco o víkendu bylo v Brně předpokládám dost hnusně, nahoře na Šumavě to hrálo všemi barvami .... a všemi teplotami :-), od ranních 5 na slunci, po odpolední teploty na krátký rukáv.
Tak jsme s Milanem fotili a fotili a Michal jako vždy trpělivě čekal. Oblast Železnorudsko a Modrava.

Něco málo je k vidění na:

http://www.mgfoto.cz/Sumava2008/ - zde fotografie mé a Milana Sekaniny dohromady.


Musím řici, že se mi dost nelíbí to, jakým způsobem je chráněná příroda prezentována pěším návštěvníkům. V obou oblastech, které jsme navštívili, vedou turistické cesty především po asfaltových cestách a kromě pár krátkých úseků nevidí peší turista více než cyklista. Pěší turista, tedy alespoň já, jde rád po lesní cestě (může být i zpevněná) a kochá se krásou kolem sebe - toto je však v NP Šumava všude zakázáno.
Když tedy už musíme všechny turisty hnát po asfaltkách spolu s cyklisty, proč jim neukázat krásu přírody. Jsou místa, kde jdete po značené cestě přímo podél nádherných slatí (a že jsou na podzim opravdu nádherné), ale vůbec je za hradbou vzroslých navátých smrků nevidíte - není tam sebemenší odbočka (a to by opravdu stačil jeden menší 2 m průsek navátými smrky kolem cesty dřevěný 20ti metrový můstek, ať se nešlape přímo do slatí). Že nejsou peníze a lidi? - v osadě Modrava jsou 2 velké stavby, placené z různých evropských fondů (tedy z kapes daňových poplatníků, turistů): centrum dřevařstí a informační centrum - obě nejsou bůhvíjak přeplněné, jejich nabídka se ve velkých prostorách ztrácí, v každé z nich je jedna placení osoba. Na toto peníze jsou .
A na závěr ještě jedna otázka: Proč chráníme něco, co stejně nemůže nikdo vidět? Mluvím o první zóně národního parku, kam se nesmí ani vkročit. Chápu, že jsou tam chráněné rostliny, živočichové, které nemáme rušit atp. - abychom toto dodrželi, chtěla jsem se domluvit se strážcem, který by šel s námi .... no, smůla, půjde se až na jaře, mám sledovat internet, abych se mohla přihlásit na oficiální procházku :-( No zlaté americké NP, kde je do nejvíce chráněných oblastí buď omezený počet vstupů na den, nebo nutnost jít s rangerem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama