Červen 2009

Noc kostelů – Brno 29.5.2009

1. června 2009 v 20:15
Nějak jsem se domákla, že brněnské biskupství se chce pozitivně prezentovat na veřejnosti a snad po vzoru muzejní noci pořádá noc kostelů … výše zmíněnou informaci se, bohužel domáklo více lidí, než jsem čekala a všude bylo neuvěřitelně narváno. Fronty a tlačenice v kostelích - to jsem věru od českého národa nečekala.
Foťák a stativ jsem tahala v domění, že se mi podaří nějaké zajímavé záběry pár lidí před kostelem nebo v interiéru. No kdybych si rozdělala stativ, asi by jej v té tlačenici někdo shodil. A používat blesk v kostele mi přijde jako opravdu velká nevychovanost a z fotografického hlediska hloupost (jestliže je někde světlo zajímavé, pak je to právě v kostele …. a jestliže je blesk někde celkem na nic, pak je to v těch obrovských barokních chrámech, které nemá šanci osvětlit J. Tak jsem většinu času měla foťák v klidu.
Bohužel jsem vlezla do fronty na věže Petrova, a jak mě dav valil, už nebylo cesty zpět. Tak jsem se při postávání nudila, že jsem fotila tak, jak by mě soudně asi nikdy nenapadlo - rozostřovat/pohybovat zoomem během expozice. No výsledek mě překvapil svou dynamikou. Asi to ještě někdy vyzkouším:-)


f/4, 1.3 s, ISO 1250, 14-24 mm

PS: Polopatě - foťák s objektivem typu zoom dáte do stabilní polohy (stativ, pevná pozice ruky o něco se opírající) v místech, kde je relativně málo světla. Zkontrolujete, zda máte nastaven/foťák dopočítává dlouhý čas. Zaostříte, zmáčknete spoušť a během exponování otočíte zoomovacím kolečkem.
A necháte se překvapit výsledkem.